TR EN

Kablolu ve kablosuz alarm sistemlerimiz soygun, gasp, hırsızlık, sağlık sorunu ve yangın gibi acil durumlarda ilgili kolluk kuvvetlerinin sizin imdadınıza kolaylıkla yetişmesini sağlayan sistemlerimizdir.

İşyeri ve Ev günvenliği için alarm sistemi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları tek tek size anlatıyoruz, sizde üceretsiz keşif yaptırmak için bizi arabilir keşif için randevu oluşturabilirsiniz.

Yangın Algılama Ve Alarm Sistemleri

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde çıkabilecek yangınları başlangıç aşamasında tespit etmek, binada yaşayanları bu durumdan haberdar etmek, gerekli güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan hem can, hem de mal korumaya yönelik sistemlerdir.

Yangın Alarm Sistemleri Nedir?

Yangın ihbar sistemleri diğer adı ile yangın alarm sistemleri, yangının başlaması ile birlikte uyarı almamızı sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler hem erken müdahale şartını artırır hem de tehlike oluşturabilecek elektrik ve gaz akımı gibi etkenleri otomatik olarak kapatarak yangının daha fazla büyüme olasılığını minimize ederler.

Aynı zamanda sistemin verdiği yüksek sesli ikaz ile alanda bulunan kişilerin alanı kısa sürede boşaltmalarını ve can kaybının minimum seviyelere inmesine katkı sağlarlar.

Yangın Alarm Sistemi Türleri ve Ekipmanları

Yangın alarm ve ihbar sistemleri, kullanılan sistem türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, hemen her sistemde yangın algılama paneli, dedektörler, butonlar, siren ve flaşör gibi ekipmanlar bulunur.

Yangın ihbar sistemleri konvansiyonel ve analog olmak üzere iki farklı şeklinde uygulanmaktadırlar.

Sistemlerin proje, keşif, montaj ve çalıştırılması aşamaların elektrik ve elektronik teknik elemanları tarafından yerine getirilmektedir.

Yangın alarm sisteminde bulunan ekipmanlar hakkında bilgi vermek gerekirse;

Yangın alarm kontrol paneli: Bu panel yangın ihbar sisteminin kontrolünü sağlayan merkez olarak tanımlanabilir. Algılayıcılardan aldığı elektriksel sinyaller bu panelde işlenir ve siren, telefon arayıcı, röle, ikaz ledleri gibi ekipmanlara aktarılarak uyarı sisteminin devreye girmesini sağlar.

Yangın butonları: Yangının başlangıç aşamasında iken ya da yangın, patlama riskinin oluştuğu anda çalıştırılabilecek butonlardır.

Sirenler: Bu ekipman yangın ihbar paneline elektronik olarak iletilen “Yangın var” sinyalinden sonra bu mesajın iletildiği ekipmanlardan biridir. Sirenler, yüksek ses şiddeti ile alanda bulunanlara tehlike haberini verir ve önlem almalarına olanak sağlar.

Yine, sistem ile birlikte değerlendirilen olası bir yangın durumunda yangın söndürme ve panik anında çıkışı gösteren ışıklı yön levhaları da yardımcı ekipmanlar olarak belirtilebilirler.

Bu özellikleri ve görev alanları sayılan ekipmanların özellikle alarm panelinin kolay ulaşılabilecek yerlerde, enerji odası, bilgi işlem odası gibi alanlarda bulunması uygun olacaktır. Bina yerleşim alanı tamamı birlikte hesaplandığında 2000 m2’den daha büyük ise birden fazla panel kullanılmalıdır. Ancak ne kadar panel kullanılırsa kullanılsın birbirine paralel şekilde bağlanmalıdır.

Alarm panelleri, çıkarılıp takılabilen ön kapağın yanı sıra ana gövdeden oluşurlar. Sıva altına, üstüne ya da her ikisine birden montaj edilebilen özelliklerde üretimleri yapılmaktadır.

Panel montajı için yer belirlemesi yapabilmek için ön kapak sökülür. Sökme işlemi yapılırken panel kapaklarının herkes tarafından müdahale edilmesini engelleyebilmek adına allen başlıklar kullanıldığından, allen anahtarı kullanılmalıdır.

Sökülen ön kapak güvenli bir alana alınır. Montajı yapılacak panelin ana gövdesi geçici olarak  sabitlenerek delik yerleri işaretlenir. Somun vida ya da matkap ile delmek suretiyle montajı gerçekleştirilir.

Yangın İhbar Sisteminin Çalışması

Alarm sistemi ile ihbar sistemi birbirine entegre olarak çalışırlar. Olası bir yangın durumunda panele gönderilen uyarılar, eğer panele bağlanmış otomatik telefon arayıcıları bulunuyorsa bunlar aracılığı ile ilgili kamu kurumuna ya da girilen numaralara ihbarı gerçekleştirirler.

Otomatik telefon arayıcılar, telefon hattına bağlanan ve ikaz olduğunda daha önce hafızasına kaydedilen numaraları sırası ile arama işlemini ve alarm durumunu bildiren ekipmanlardır. Ekipman üzerindeki mikrofon vasıtası ile ses kaydı yapılabilir ve arama esnasında bu kaydın iletilmesi sağlanabilir. Telefon arayıcılar, kart tipi ve cihaz tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kart kipleri panelin ya da başka bir tablonun içine monte edilirken, cihaz tipleri harici olarak da kullanılabilen arayıcılardır.

Telefon arama modüllerinin bağlantısı için belirli prensipler bulunmaktadır. Asıl olan iki telefon hattı girişinin, iki dahili çıkışın, 12 ya da 24 voltluk iki adet besleme girişinin, bir de tetikleme girişinin bulunmasıdır. Tetikleme girişi alarm paneline bağlanan ve alarm ile entegre olan, ikazı sağlayan araçtır.

DATACENTER/SERVER

DATACENTER/SERVER

Kurumsal veya Bireysel firmalarda Ticari programlarınızı Server kurulumu yaparak daha hızlı ve güvenilir hale getiriyoruz. Mikro Logo Zirve gibi programları online çalışma ortamı ile daha hızlı ve kolay kullanma olanağınızı sağlıyoruz.

İNCELE
WEB/MOBİL YAZILIM PROGRAMLAMA

WEB/MOBİL YAZILIM PROGRAMLAMA

Olası yangın durumlarını önceden belirleyerek olası can ve mal kaybını önlemek için Yangın ihbar sistemlerini tüm müşterilerimize tavsiye ediyoruz.

İNCELE
ALARM & YANGIN İHBAR

ALARM & YANGIN İHBAR

İşyeri ve Ev günvenliği için alarm sistemi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları tek tek size anlatıyoruz, sizde üceretsiz keşif yaptırmak için bizi arabilir keşif için randevu oluşturabilirsiniz.

İNCELE